Ali Emre AKGÜNEŞ

Kişisel Web Sitesi

NİCE YILLARA TÜRK HAVA KURUMU

1925 yılından önceydi, aslında kuruluşu, yada kuruluş çalışmaları mı desek!
16 Şubat 1925`de büyük bir coşku, inanılmaz bir vizyon ile bugün bile hayallerinizin alamadığı bir fikir ve daha güçlü bir inançla, o genç Cumhuriyetin, vizyon sahibi insanlarını bir araya getirmişti Mustafa Kemal Atatürk. TTC`nin Türk Tayyare Cemiyetinin öyküsü 87 yıl önce böyle başlamıştı.
Yokluk kavramını en iyi yansıtan bir dönemdi.
Bırak interneti, bilgisayar yoktu.
Ne bilgisayarı, daktilo yoktu.
Ama basın, ama medya vardı.
Havacılık bırak Türkiye`yi dünya da bile yoktan var ediliyordu.
Ve o basın, o kurumla el ele geliştirdi havacılığımızı.

Yokluğun kırıntılarında buldukları her değere sahip çıkıp, birlik ve beraberlik içerisinde, Vecihi ile, Fesa Bey ile, adını bilmediğimizi yurdun dört bir etrafındaki havacılık gönüllüleri ile havacılığımız şahlandı. Uçaklarımız, planörlerimiz ülkemizde üretilip, uçmaya baslamıştı. Bunun adı Türk Hava Kurumuydu, ve onlarca kahramanıydı havacılığımızın.
İnanılmaz başarılara imza attı Türk Hava Kurumu. Eksikleri oldu, yılmadı çalıştı. Kimi eksiğini düzeltti, kimini geciktirdi. Ama ilkti ve tekti dünyada eşi benzeri olmayan bir kurumdu, Türk Hava Kurumu.

Ülkesini seven, havacılığı seven herkese kapısını açan THK, binlerce gence ücretsiz havacılık kursları verdi. Herkes ben havacıyım derken, THK havacı yetiştirdi. Yıllar yılları kovaladı. Bu kadar kısa yazdığıma bakmayın, okadar detay var ki Türk Hava Kurumu hakkında, her yılı, her ayı muhteşem başarılar, eşsiz havacılık hikayeleri dolu 87 yıllık bir kurumdur Türk Hava Kurumu.

Bugün Türk Hava Kurumu sınırları zorlamış, ve Türk Hava Kurumu Üniversitesini kurmuş, ülkemizde havacılığın çıtasını akademik çalışmalar ile yükseltmiş 87. yılında Türk Havacılığına bir üniversite hediye etmiştir.
Ve o 87. yıl bugün başta Ankara`da olmak üzere, yurdun dört bir etrafında yüzlerce Türk Hava Kurumu şubesinde, bazı havacılık dernek ve organizasyonlarımızda kutlandı. Kutlanmaya devam ediyor.
Bu kutlamaların tek eksik yani sanki medya oldu.

Bu büyük kurumun, bu dünyada eşi ve benzeri olmayan bu havacılık okulunun bu mutlu gününü kutlayan, bir kaç yerel basınımız dışında basın kuruluşu göremedim.
Büyük ihtimalle ben atladım. Yoksa, havacılıkları ile övünen onlarca havacı yazarımız var. Çok şükür artık kopyala yapıştır da olsa havacılık medyamız var. Güncel, saatlik olayları bile yazan online havacılık basınımız var. Eminim hepsi kutlamıştır Türk Hava Kurumunun 87. yılını da, ben atlamışımdır.
Günahları, sevapları, başarıları, hataları ile Türk Hava Kurumu hepimizin.
Gururu hepimizin, başarıları Türk Havacılığının.
Türk Havacılığının 87. Yılı, Türk Hava Kurumu`nun 87. Yılı bir daha kutlu olsun.
Nice uçuşlu, keyifli yıllara…

Etiketler: