Ali Emre AKGÜNEŞ

Kişisel Web Sitesi

A.E.A Hakkında

ALİ EMRE AKGÜNEŞ
14 Ocak 1977’de Cuma günü Elazığ’da doğdu. İlköğretimini İzmir’de Alparslan, Ali Özakatlar İlkokulu ve Özel Fatih Koleji’nde; ortaöğretimini ise İzmir Atatürk Lisesi‘nde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünde burslu tam zamanlı asistan olarak bir yıl yüksek lisans eğitimi almıştır. Askerliğini 2003’de Hava Harp Okulu`nda yaptı.

Ali Emre AKGÜNEŞ, öğrenim hayatı boyunca sadece ders çalışmakla yetinmemiş, her fırsatta çeşitli organizasyonlarda gönüllü olarak çalışmıştır. İzmir Enternasyonal Fuarında mihmandarlık, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunda hakemlik ve üst düzey yöneticilik ve üniversite öğrenci birlikleri kurucu başkanlığı bunlardan bazılarıdır.
Öte yandan 1997 yılında Hollanda-Einthoven’da düzenlenen öğrenci etkinliklerinde Türkiye’yi temsil etmiştir.

ÇALIŞMA HAYATI
Sanayinin kalbi sayılabilecek metal sektöründe başlayan çalışma hayatına profesyonel olarak Mekanik Teknoloji firmasında Proje Yöneticisi olarak başladı. Ulusal ve uluslararası havacılık, savunma sanayi, otomotiv ve ağır sanayi üretim projelerindeki hızlı yükselişi ile makina yapan makinalar olarak bilinen CNC takım tezgahları sektörüne geçiş yaptı. Japon menşeili Makino Cnc Ileri Teknoloji firmasında Ankara Bölge Satış Lideri olarak çalışan Ali Emre Akgüneş cnc takım tezgahları satış ve servis yöneticisi olarak Türk Metal Sanayisinde Havacılık, Otomotiv, Kalıpcılık ve Savunma Sanayi firmalarini, üretim teknolojilerini çok yakından incelemeye ve geliştirmeye başladı.
2006 yılında gelen teklifi, uzun soluklu bir koşunun, geniş tabanlı yurt sahasına yayılması maksadı ile kabul ederek Ankara‘dan İzmir‘e taşındı ve Deckel Maho Gildemeister firmasında Ege Bölge Müdürü olarak çalışmaya başladı. İstanbul‘da başlayan iş tecrübesine Ankara‘dan sonra İzmir‘de devam eden Ali Emre Akgüneş bu sayede Türkiye sanayisi hakkında detaylı ve kapsamlı incelemeler ve değerlendirmeler yaparak çalışmalarına devam etti.
2008 yılının ortalarına geldiğinde Türkiye‘de bulunmayan, yüksek teknoloji sahibi bir İsviçre merkezli firmanin, StarragHeckert Türkiye kurucu yöneticisi oldu. Bu sayede uluslararası havacılık ve savunma sanayi üretim teknolojilerini yakından inceleme fırsatı bulan Ali Emre Akgüneş çalışmalarına StarragHeckert firmasinda direktör olarak devam etmektedir.

Geniş bir perspektiften Türk sanayisini tanıma fırsatı bulan Akgüneş’in, metal sanayisine ek olarak Enerji (Termik, Yenilenebilir), havacılık ve bilişim sektörlerinde de çalışmaları bulunmaktadır. Türkiye‘de ilk defa üretilmek üzere uçak motoru ve gaz turbinlerinin en kritik ve hassas parçası olan “kanatcık (blade)“ üretimi üzerine çalışmalar başlatmıştır.
Kompozit malzemeler ve bu malzemelerin üretimi üzerine araştırma ve uygulama çalışmaları da yapan Akgüneş bir çok uluslararası teknoloji ve havacılık üreticisi ile görüşmeler yapmaktadır.

Ayrıca ülkemize yabancı sermaye getirmek konusunda uluslararası firmalara danışmanlıklar yapmaktadır.

2009 son çeyreğinde ülkemizin yurt çapında,  kalkınması için sosyo-ekonomik projeler üretmeye başlayan Ali Emre Akgüneş tüm Türkiye’yi kapsayan, geniş tabanlı, rekabetçi ve üretken bir yapı ile toplumsal refahın artması için çalişmalarına devam etmektedir.

Ali Emre Akgüneş, Dünya Gazetesi ve SubconTurkey dergisinde köşe yazıları yazmaktadır.

10 Responses

 1. Nusret Özbey says

  Başarılarınızın devamını diliyor, benim gibi havacılık tutkusuyla yetişen gençlere azmininzle örnek olduğunuzu belirtmek istiyorum. Saygılarımla

 2. RAFET BIRINCI says

  Dear;Ali Emre
  The goal you must achieve is to develop the industry of Turkey further.I trust you on that front.
  All the best

 3. Leyla ÇETİN says

  Emreciğim hedeflerin doğrultusunda tüm başarıların senin olması dileğiyle…

 4. Orhan Yılmaz says

  Ali emre senin hakkında ne düşündüğümü biliyorsun..Yorum yapmama gerek var mı?Sevgilerimle..

 5. Michel Frison says

  Nice web page Ali. This is a good ideal.

 6. mehmet demirbaş says

  abicim başarılarının devamını dilerim çok güzel olmuş siten

 7. Zeki AŞKIN says

  Sevgili Emre,
  Başarılarından ötürü çok mutlu oldum.Üstün başarılarının devamını dilerim…..

 8. halil says

  Zeki ve azimli.Bu ülke için güzel şeyler yapacağına inanıyorum.Yolu açık olsun..

 9. BURHAN ALBAYRAK says

  türkiye ve türk sanayisi sizin gibi girişimcilerle hem gurur duyuyor ve hemde sizin gibilere çok ihtiyacı var…TEBRİKLER

 10. Serkan Akgüneş says

  ülkemize kazandırdıgın yenilikler için tşk ederiz BAŞARILARINız DEVAMINI DİLERİM